DamVereniging Soest/Baarn
 
 

Sinterklaas schiet DVSB te hulp

DVSB heeft de cruciale vierpuntenwedstrijd tegen De Oldehove (Leeuwarden) in winst omgezet. De Soest/Baarnse damformatie staat na de krappe 11-9 weliswaar nog steeds op de voorlaatste plaats, maar zag het gat met De Oldehove tot drie bordpunten slinken, en enkele andere teams zijn ook nog binnen bereik.

DVSB begon de wedstrijd met maar liefst twee cadeautjes. De tegenstander van Jerry den Os speelde voor Sinterklaas en liep al snel in een simpele damcombinatie. Dat was nadat Sinterklaas zelf DVSB ook al te hulp was geschoten: Kootstra was op zoek naar een parkeerplaats in het drukke Baarn, en raakte verzeild in de optocht van de Sint.

De pepernoten bij invaller Klaas Bor (tegen de sterke Klaas Hendrik Leijenaar) gingen in een saaie ruilpartij snel van het bord, waarna Bert Zwart het tijdsvoordeel tegen Kootstra wist uit te buiten. Kootstra weerde zich in het vroege middenspel kranig, maar zijn verzet stortte snel in, en na een blunder kon hij meteen de zak in.

Harry Clasquin viel de twijfelachtige eer te beurt om als verliezende partij deel te nemen aan de mooiste overwinning van de dag. Het centrum van Harry leek onaantastbaar, maar de loopgraventaktiek van Lenstra in een partij met diverse opgedrongen randschijven was effectief.

Harry hoopte wellicht op tegenspel na 12-17 35-30 of 25-20, maar helaas: zwart speelde nauwkeurig 29-34! 35-30 18-23-28, 21x41 met winst.

Erik van Dusseldorp leek goed uit de opening te komen, maar de verdediging van de tegenstander was te mooi om gevaarlijk te kunnen worden, waarna de partij vrij geruisloos remise liep.

Dik Roelofs leverde opnieuw puik werk af door een tegenstander met honderden ratingpunten meer in zijn welbekende stijl op remise te houden.

Kees Binnenkade deed niet voor hem onder: met een welverdiend punt tegen topspeler Tjalling Goedemoed in een klassieke partij kwam Kees in het blauw in de uitslagendienst.

Kees ruilde heel sterk 37-31x31 en omdat 21-26 verhinderd is door de Bomzet, komt wit tot een voordelige KVO (Korte Vleugel Opsluiting). Zwart mocht in zijn handen knijpen met remise.

De stand kwam vervolgens op 8-8 door een nederlaag van Henk Vogelenzang tegen de sterke Algra. De flankaanval van Henk leek prima speelbaar, maar zijn linkervleugel werd op een gegeven moment zo dun dat zijn tegenstander gratis door kon breken naar dam.

Wat resteerde waren twee voordelige eindspelen voor de dammers uit Soest/Baarn. DVSB Preses Jelmer Martens had na een sterk middenspel een voordelig eindspel weten te bereiken met twee dammen. Dit wist hij onberispelijk af te wikkelen.

Met zwart had Jelmer een schijf geofferd voor doorbraakkansen. In het diagram staat hij vrijwel gewonnen. Wit gaf de plusschijf terug met 28-22 en 21-17x17, maar mocht na 13-18 nog meer materiaal inleveren en verloor.

Leo van de Laan probeerde de achterstand in bordpunten nog wat verder weg te werken, maar koos met een paar minuten voor de klok toch voor zekerheid en wikkelde terecht naar remise af.

De volgende wedstrijd moet DVSB deze lijn doortrekken in alweer een belangrijke vierpuntenwedstrijd, in en tegen Nijverdal.

Bert Zwart & Jelmer Martens

   ©2012 DVSB